چه کنیم تا سریع خوابمان ببرد

چـه کنیم تا سریع خوابمان ببرد؟ این سوالی اسـت کـه خیلی از مـا اینروزها از خود می پرسیم، قرن 21 اسـت و مشغله هاي کاری و خانگی همیشه مـا را عقب می‌اندازند و مجبوریم با بی خوابی ها سر کنیم، اما بی خوابی زیاد باعث می شود ساعت خواب بدن هم تغییر کند و این جا اسـت کـه بـه معضل اصلی بر میخوریم، و این سوال کـه: چـه کنیم تا بخوابیم؟ قبل از خواب کتاب بخوانید

یکی از بهترین و مشهور‌ترین ترفندهای خوابیدن، خاموش کردن چراغ‌هاي اضافه، رفتن زیر پتو و خواندن کتاب قطور اسـت. نیاز نیست کتابی روشنفکرانه انتخاب کنید، بلکه گاهی کتابی خسته‌کننده یا کسالت‌بار ممکن اسـت بـه خوبی شـما رابه عالم خواب ببرد.

چه کنیم تا سریع خوابمان ببرد | ترفندهای کاربردی برای خواب آرام

خواندن، شـما را مجبور میکند تا از لوازم الکترونیکی‌تان و وسایلی کـه ذهن شـما از نظر دیداری تحریک می کنند، جدا شوید ودر نتیجه آسان‌تر بخوابید. بنابر این دفعه‌ي بعد کـه در خوابیدن مشکل داشتید، یکی از کتاب‌هاي کتابخانه‌تان را بردارید. شاید اینکار بهترین راه حل برای خوابیدن باشد.

ساعت مشخصی برای خوابیدن تنظیم کنید

تعیین زمان خاصی برای رفتن بـه رخت خواب، شـما را مجبور می‌سازد کـه هر شب در آن ساعت بخوابید و اینکار بدلیل این کـه سریع‌تر بـه رخت خواب میروید، بسیار مفید خواهد بود. عمل بـه این نکته، نه تنها از نظر فیزیکی، بلکه از نظر روانی هم بشما کمک میکند.

چه کنیم تا سریع خوابمان ببرد | ترفندهای کاربردی برای خواب آرام

تنظیم ساعت برای خواب، بـه ذهن‌تان یادآوری میکند تا تشخیص دهد کـه این زمان برای شـما بـه معنای دست از کار کشیدن و آرامش یافتن اسـت. هم‌ چنین اینکار باعث تنظیم سطوح سروتونین و ملاتونین مغزتان خواهد شد و ساعت بدن تان را متعادل می‌سازد. بطور خلاصه، اینکار فواید بسیاری دارد و برای این کـه سریع‌تر بـه خواب بروید، قطعا ضروری اسـت.

رژیم غذایی سالم‌ داشته باشید

همه ی میدانیم و حتی باور داریم کـه، رژیم غذاییِ سالم مزایای بسیاری دارد، اما واقعا بـه آن عمل نمی کنیم. با این حال بدانید برای داشتن خوابی بهتر، ارزش دارد کـه رژیم غذایی‌تان را تنظیم کنید. تحقیقات نشان داده اسـت کـه افزایش مصرف میوه و سبزیجات، باعث افزایش کیفیت خواب شده و مدت زمان بـه خواب رفتن را، بطور چشم‌گیری کاهش می دهد.

چه کنیم تا سریع خوابمان ببرد | ترفندهای کاربردی برای خواب آرام

زیرا باعث بالا رفتن سطح منیزیم، پتاسیم و سایر موادمعدنی مورد نیاز بدنتان می شود. حتی اضافه کردن مقدار بیشتری گوشت بوقلمون کـه سرشار از تریپتوفان اسـت، باعث القای حس خواب‌ آلودگی در شـما شده و فاصله‌ي زمان بیداری تا خوابیدن را کمتر میکند.

اتاق‌ تان را خنک نگه دارید

راه حل دیگر برای سریع‌تر خوابیدن، تا حد امکان خنک نگهداشتن دمای اتاق اسـت، اما باید مراقب بود خیلی سرد نشود. سالها مطالعات علمی نشان داده‌اند کـه در زمان تلاش برای خوابیدن، دمای بدنتان بسیار با اهمیت اسـت؛ چنان‌کـه در هنگام خواب دمای بدن بطور طبیعی کاهش می یابد.

چه کنیم تا سریع خوابمان ببرد | ترفندهای کاربردی برای خواب آرام

بنابر این خنک بودن اتاق خواب مهم اسـت. همان‌ طور کـه پس از یک حمام داغ بخاطر کاهش دمای بدن تان احساس خواب‌آلودگی می کنید، بهترین کار در زمان خواب، باز کردن پنجره یا روشن کردن پنکه برای خنک نگه داشتن هواست.

قبل از خواب یوگا تمرین کنید

اگر علاقه‌مند بـه انجام کاری تا حدی غیرمتعارف هستید، تحقیقات پیشنهاد می دهند کـه انجام یوگا می تواند بدن تان را آرام ساخته و کمک کند تا در زمانی کوتاه‌تر بـه خواب بروید. یوگا بعنوان ترفندی برای خوابیدن، مدت طولانی اسـت کـه مشتریان زیادی پیدا کرده و ارزش امتحان کردن را دارد.

چه کنیم تا سریع خوابمان ببرد | ترفندهای کاربردی برای خواب آرام

مجموعه حرکاتی کـه بـه آرامی و با ملایمت انجام میشوند، باعث افزایش احساس آرامش و خروج درد‌هایي ازبدن‌تان خواهد شد کـه احتمالا پیش از این در طول شب باعث بی‌خوابی‌تان میشدند. یوگا بخاطر فوایدی کـه برای سلامتی دارد، توجه تعداد زیادی از افراد رابه خود جلب کرده اسـت، پس اگر شبی بی‌خواب شُدید کافی اسـت دست خودرا برای انجام یکی از حرکات یوگا بالا ببرید و بلافاصله آرام شده و بـه خواب بروید.

تمرکز ذهن انجام دهید

انقلاب تمرکز ذهن در حال درنوردیدن همه ی‌ي شهرها و فرهنگ‌هاست و بعنوان راهکاری مفید برای هر شخصی کـه نیاز بـه کمک دارد، معرفی میشود و البته دلیلی خوب هم برای آن وجوددارد. در واقع همیشه از تمرکز ذهن بعنوان نوعی درمان برای هر بیماری فیزیکی یا روانی یاد می شود کـه در این جا بیماری مد نظر مـا، مشکل در خوابیدن اسـت.

چه کنیم تا سریع خوابمان ببرد | ترفندهای کاربردی برای خواب آرام

تمرکز ذهن بشما کمک می کند تا ذهن مضطرب‌تان را آرام کرده و با تمرکز بر تنفس آهسته و منظم‌تان بتوانید بهتر بخوابید. در واقع «تنفس اوجایی «ujjayi»» یا «تنفس صدای اقیانوس» از بهترین تکنیک‌ها برای آرام شدن و بـه خواب رفتن اسـت. «در هردو نوع تنفس، عمل دم و بازدم بـه چند مرحله تقسیم شده و برای هر مرحله تکنیک مشخصی پیاده می شود»

مقداری شیر گرم بنوشید

گاهی داستان‌هاي قدیمیِ مادربزرگ‌ها، نشانه‌هایي از منطق و واقعیت در خود دارند. مثلاً این گفته‌ي قدیمی کـه نوشیدن شیر گرم بـه خوابیدن کمک میکند، نه تنها درست اسـت بلکه ترفندی مفید برای کسانی اسـت کـه می خواهند زودتر بـه خواب بروند. البته بدلیل بحث‌هاي پیرامون اثرگذاری تریپتوفان در خوابیدن، در حال حاضر تردیدهایی وجوددارد کـه شیر گرم یا نوشیدنی‌ هایي با پایه‌ي شیر، باعث خواب‌ آلودگی میشوند.

چه کنیم تا سریع خوابمان ببرد | ترفندهای کاربردی برای خواب آرام

با این حال روان‌شناسان اثر ناخودآگاه نوشیدن شیر گرم را درنظر می گیرند، کـه بـه تجربه‌ي نوزادی و زمان نوشیدن شیر مادر و آرامش همراه با آن مربوط اسـت. بنابر این بجای استفاده از چشم‌بند خواب، یک لیوان شیر گرم بنوشید تا در موقع بیدار شدن اول صبح، حس بهتری داشته باشید.

مصرف کافئین را قطع کنید

یکی از بهترین ترفندهای خوابیدن، قطع اعتیادآورترین ماده‌ي شیمیایی رایج اسـت: درست حدس زدید، کافئین! بله، همه ی‌ي مـا در روز مقداری کافئین را چـه با چای و قهوه و چـه با شکلات مصرف می کنیم. با این حال اگر میخواهید مطمئن شوید کـه در سریع‌ترین زمان ممکن بـه خواب می روید، مصرف کافئین را از زمانی مشخص در روزتان قطع کنید.

چه کنیم تا سریع خوابمان ببرد | ترفندهای کاربردی برای خواب آرام

مطالعات نشان میدهد قطع کافئین قبل از ساعت ۳ بعد از ظهر هم کیفیت خواب را افزایش میدهد و همزمان بـه خواب رفتن را سریع‌تر می کند. پس برای این کـه مقداری پیشرفت در التیام روند خوابیدن‌تان ببینید، قهوه یا چای عصرانه را از برنامه‌تان حذف کنید.

لوازم الکترونیکی را خاموش کنید

یکی از مهمترین ترفندهای خواب برای افراد امروزی و مدرن، دور کردن لوازم الکترونیکی از اتاق خواب و کنار گذاشتن‌شان اسـت. مطالعات بی‌شماری نشان داده‌اند کـه نور آبی لوازم الکترونیک، توانایی مغزتان برای آغاز آرام شدن جهت خوابی باکیفیت بهتر را مختل کرده و حتی قبل از خواب، آرامش را از شـما می گیرد.

چه کنیم تا سریع خوابمان ببرد | ترفندهای کاربردی برای خواب آرام

در عوض، سعی نمایید تا لپ‌تاپ، موبایل یا تبلت خودرا یک ساعت پیش از خواب، خاموش کنید تا ذهن‌تان بـه خوبی آرام گیرد ودر نتیجه بـه کیفیت خوابی کـه سزاوار آن هستید، برسید.

پرده‌ های ضخیم بخرید

اگر بـه دنبال ترفندی آسان و مفید برای خوابیدن هستید، بهتر اسـت برای خرید پرده‌هاي ضخیم هزینه کنید. وقتی انواع نور از لامپ حیاط همسایه و چراغ‌هاي خیابان تا نور ماشینی کـه ساعت ۱ نصف شب از کوچه رد میشود، بر اتاق شـما تأثیر میگذارد، خوابیدن سخت‌تر و سخت‌تر خواهد شد.

چه کنیم تا سریع خوابمان ببرد | ترفندهای کاربردی برای خواب آرام

پرده‌هاي ضخیم نه تنها مانع رسیدن نور میشوند، بلکه کمک میکنند تا برای زمانی طولانی بخوابید و هیچ اختلالی در خواب‌تان ایجاد نشود.