11 ژانویه 2020
ژانویه 11, 2020

پریناتولوژی

0 دیدگاه

پریناتولوژی

پزشکی طب مادر و جنين که در اصطلاح پزشکی به پریناتولوژی موسوم است ، يكی از رشته های فوق تخصصی حوزه زنان و زایمان و در حقیقت زیرمجموعه ای از بارداری های پرخطر و مراقبت های جنین به شمار می رود. ( بهترین متخصص زنان اهواز )

به طور کلی پزشکانی که دوره فوق تخصصی زنان و زایمان را گذرانده اند ، می توانند با سپری نمودن دوره های فوق تخصصی ؛ تخصص پریناتولوژی را اخذ نمایند.

پریناتولوژی تحت عناوین دیگری نیز شناخته می شود که عبارتند از :

فلوشیپ پریناتولوژی
مراقب پیش از بارداری
فلوشیپ طب مادر و جنین
طب اطفال و بهداشت کودک
فوق تخصص طب مادر و جنین

پریناتولوژیست کیست ؟

یک پریناتولوژیست یا متخصص طب مادر و جنین ، در واقع متخصص زنان و زایمان می باشد که در حوزه بارداری های پرخطر آموزش های کافی و لازم را دیده است.

پریناتولوژیست ، با دیگر از اعضای یک کادر درمانی که متشکل از :

متخصص زنان و زایمان
ماما
متخصص ژنتيک
پاتولوژيست جنين
متخصصان آزمايشگاهی
نئوناتولوژيست

و در برخی موارد یک پزشک خانواده می باشد که با هدف افزایش ایمنی مادر و جنین ، با یکدیگر در تعامل بوده و مراقبت های ضروری و مهم را در طول دوران بارداری ارائه می نمایند.

از این رو بهتر است قبل از بارداری ، جهت مشاوره پزشکی و و پس از بارداری نیز به منظور پیشگیری از بروز بیماری های مادرزادی و وراثتی و نیز بیماری های خاص در جنین ؛ به متخصص پریناتولوژی مراجعه نمایید.

مراجعه به متخصص پریناتولوژی برای کدام دسته از خانم ها ضروری است ؟

برخی بیماری ها اعم از فشار خون ، خونریزی و عفونت ؛ از دلایل اصلی مرگ و میر مادران باردار تلقی می شوند ، لذا خانم هایی که با این عوارض مواجه هستند حتما می بایست پیش از بارداری به متخصص پریناتولوژی رجوع نمایند و هرگز زمان مراجعه به متخصص طب مادر و جنین را به بعد از بارداری موکول نکنند.

بنابراین توصیه می شود بانوانی که با هر یک از عوارض ذیل روبرو هستند به متخصص پریناتولوژی مراجعه نمایند :

بانوانی که دو یا چند قلو باردار هستند.
بانوانی که دچار فشار خون بالا هستند.
خانم هایی که به بیماری دیابت مبتلا هستند.
بانوانی که در طول بارداری ، بیمار یا زخمی شده اند.
خانم هایی که جنین آن ها با نقص یا اختلالات رشد ، روبروست.
خانم هایی که در بارداری قبلی خود با مشکلاتی از قبیل زایمان زودرس مواجه بوده اند.

اهمیت مراجعه به متخصص پریناتولوژی

به مادرانی که به متخصص پریناتولوژی ، ارجاع داده می شوند و از این مسئله ابراز نگرانی می کنند باید گفت که مراجعه به پریناتولوژیست ؛ شانس یک بارداری سالم و در پی آن زایمان راحت و تولد نوزاد سالم را به دنبال دارد.

بنابراین به جرات می توان اذعان داشت که بیشتر مادرانی که بارداری پرخطر دارند ؛ می توانند با مراجعه به متخصص پریناتولوژی و دریافت مراقبت های لازم ، برای داشتن بارداری ایمن خود را آماده کنند.