فقر آهن را با این فرمول مفید از بین ببرید

فقر آهن در بدن می‌تواند منجر به کم خونی شدید شود و این مشکل اکثر برای خانم ها بوجود می‌آید که دقت به نکاتی در این میان ضروری هست. فقر آهن شایع‌ترین علت کمبود تغذیه اي در دنیا هست. فقر آهن می‌تواند موجب آنمی «کم خونی» و تاخیر شناختی «یادگیری» در کودکان شود. شدت آنمی می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد

و در بعضی موارد حتی به تزریق خون نیاز باشد. برای اکثر مردم، عامل کلیدی در پیشگیري از فقر آهن حصول اطمینان از دریافت میزان کافی این ماده مغذی از رژیم خوراکی هست.آهن در دو شکل وجود دارد: آهن هم «Heme Iron» که از منابع گوشتی سرچشمه میگیرد و آهن غیر هم. آهن هم بهتر از آهن غیر هم جذب میشود

و بر همین اساس مقدار پیشنهاد شده هرروز آهن مصرفی برای گیاهخواران دو برابر اکثر هست. با این وجود، گیاهخوارانی که از یک رژیم خوراکی متنوع برخوردار میباشند، عمده در معرض خطر ابتلا به کم خونی فقر آهن قرار ندارند. پس از بلوغ، مقدار پیشنهاد شده هرروز آهن مصرفی برای زنان به واسطه چرخه هاي قاعدگی اکثر هست.

در ادامه با بعضی از مواد خوراکی سرشار از آهن آشنا می‌شویم. جگر در این لیست قرار ندارد، زیرا اگرچه منبع فوق العاده برای آهن محسوب می‌شود، اما از محتوای کلسترول بالایی نیز برخوردار هست.

گوشت
در این جا اکثر تمرکز روی گوشت گاو هست. گوشت مرغ، بوقلمون، و بره نیز منابع خوبی برای آهن میباشند. گوشت حاوی آهن هم هست که جذب آن برای بدن آسان‌تر هست و از این رو، آهن بیشتری را از این مواد خوراکی دریافت می‌کنید. منابع بدون چربی گوشت گاو پیشنهاد می‌شوند.

نرم تن صدف‌دار
میزان آهن هم موجود در میگو، صدف چروک، و صدف دو کفه اي تقریبا نمونه با گوشت هست و این به معنای جذب آسان‌تر توسط بدن هست.

توفو
توفو منبع خوبی برای پروتئین هست و از محتوای آهن خوبی نیز بهره میبرد. از مصرف توفو با کلسیم افزوده شده پرهیز کنید زیرا کلسیم جذب آهن را کاهش می‌دهد.

لوبیا
افزون بر اینکه لوبیا منبع خوبی برای پروتئین محسوب می‌شود، این ماده خوراکی در انواع گوناگون خود منبع خوبی برای آهن نیز هست.

بروکلی
هنگامی که موضوع محتوای آهن مطرح میشود، بروکلی از جمله ابرسبزیجات در نظر گرفته میشود. افزون بر آهن، بروکلی منبع خوبی برای ویتامین C هست که به بدن در جذب آهن کمک می‌کند.

سبزیجات
سبزیجات از جمله سبزیجات سبز برگ، لوبیا سبز، و گوجه فرنگی منابع خوبی برای آهن میباشند. آب گوجه فرنگی نیز یکی از معدود نوشیدنی هاي حاوی آهن محسوب میشود.

میوه هاي خشک شده
برگه هاي زردآلو، هلو، آلو و کشمش منابع خوبی برای آهن میباشند. آن ها میان وعده هایي مغذی و خوشمزه نیز محسوب می‌شوند. همانند آب گوجه فرنگی، آب آلو نیز یک نوشیدنی حاوی آهن هست.

مغزهای خوراکی
اکثر مغزهای خوراکی از جمله بادام هندی، فندق، پسته، و بادام حاوی آهن میباشند. از این رو، مصرف یک مشت از انها می‌تواند یک میان وعده مغذی باشد. همین طور، می‌توانید مغزهای خوراکی را با چند میوه خشک شده ترکیب کنید تا آهن بیشتری دریافت کنید.

دانه کدو تنبل
دانه هاي کدو تنبل خام منبع خوبی برای آهن میباشند. اگر قصد دارید آن ها را بو دهید از گرمای بیش از اندازه پرهیز کنید زیرا میتواند محتوای آهن دانه هاي کدو تنبل را کاهش دهد.

نان ها و سریال ها
در بعضی کشورهای دنیا، مثل ایالات امریکا، آردها با ویتامین ها و مواد معدنی از جمله آهن غنی می‌شوند. با نگاه به لیست مواد تشکیل دهنده می‌توانید از این مساله اطمینان حاصل کنید. از جمله محصولاتی که با آردهای غنی شده تهیه میشوند میتوان به نان، سریال، و پاستا اشاره کرد. به طور کلی، سریالهای دارای سبوس از آهن بیشتری نسبت به دیگر سریال ها برخوردار میباشند.

میوه ها
اگرچه انها از نظر فنی حاوی آهن نیستند، اما میوه هاي سرشار از ویتامین C مثل پرتقال، لیمو، و کیوی به جذب بهتر آهن از رژیم خوراکی کمک میکنند. از این رو، انها را میتوان همراه با مواد خوراکی سرشار از آهن بهره گیری کرد تا نتیجه بهتری در اساس جذب آهن تجربه شود.

جلوگیري عامل کلیدی هست
به گزارش پارس ناز به این نکته دقت داشته باشید که محصولات لبنی حاوی کلسیم میباشند که در جذب آهن از مواد خوراکی دیگر اگر به صورت همزمان مصرف شوند، اختلال ایجاد می‌کنند. بعنوان مثال، مصرف مقدار زیادی شیر در روز میتواند در جذب آهن کافی از رژیم خوراکی اختلال ایجاد کند.

همین طور، مصرف نوشیدنی هاي حاوی تانن مثل قهوه و چای میتواند جذب آهن را مسدود کند. اگر کمبود آهن شما به اندازه اي هست که به شکل گیری آنمی منجر شده، تنها ایجاد تغییر در رژیم خوراکی برای اصلاح فقر آهن کافی نیست. با دکتر خود درمورد انتخاب هاي درمانی مشورت کنید.