طلاق نگرفتن به خاطر فرزند درست است یا خیر

خيلي از زنان هنگامی که حس می کنند زندگی مشترک شان به بن بست رسیده است و ديگر راهی برای ادامه زندگی با شوهر خویش ندارد به این فکر می افتند که آیا با داشتن فرزند باید طلاق بگیرند یا هم چنان در آن زندگی بمانند.


طلاق گرفتن هرگز اسان نیست، به ویژه زمانیکه بچه ها در گیر هستند. اگر زندگی زناشویی به یک زندگی نا به سامان تبدیل شده است، بسياري از والدین بر این باورند که ماندن با هم بخاطر بچه ها میتواند بیشتر از آنکه به نفع آنها باشد به آنها اسیب برساند. در هر صورت، اگر هنوز امیدی به بقای رابطه زناشویی وجود داشته باشد، و هردوی والدین مایل باشند که برای بهبود بخشیدن به رابطه خویش سعی کنند، بچه ها میتوانند از در کنار هم ماندن نهاد خانواده، بسیار سود ببرند. والدین باید شرایط منحصر به فرد خویش را در نظر گرفته و مشخص کنند که کدام انتخاب بهترین اثر را برای خانواده خواهد داشت.

عملکرد والدین در موضوع طلاق چه تاثیری روی فرزندان دارد؟

پدر و مادری که زندگی را با نزاع ادامه می‌دهند احتمالا طلاق و مسئله حضانت را هم با درگیری ادامه می دهند. همین رفتار هم صدمات جبران ناپذیری روی فرزند ما می گذارد. به دلیل آن که والدین در این شرایط توجهی به نیاز کودکان ندارند و صرفا به دنبال پیروزی و خاتمه دعوا به نفع خود هستند. به احتمال زیاد این وضعیت در ملاقات های پس از طلاق هم ادامه پیدا می کند. بدین ترتیب در این شرایط عملا جدا شدن یا نشدن پدر و مادر تاثیری در شرایط فرزندان ندارد.

در نتیجه پدر و مادر باید در موضوع طلاق، منطقی، باملاحظه و هوشمندانه عمل کنند تا دنیای متفاوتی برای فرزندان ایجاد کنند. این که والدین چه طور و چه موقع موضوع طلاق را برای فرزندانشان توضیح دهند تأثير چشمگیر در پذیرش این مسئله توسط فرزندان دارد. بدین ترتیب آينده فرزندان متعلق به نوع عملکرد والدین در موضوع طلاق است. اگر والدین در موضوع طلاق، هوشمندانه و منطقی عمل کنند، طلاق ديگر تبدیل به بحرانی تلخ و نابود کننده برای آنها و فرزندان شان نمی شود.

طلاق گرفتن,طلاق نگرفتن به خاطر فرزند ,مراحل طلاق گرفتن
فرزندان طلاق

آیا فرزندان طلاق برای ازدواج گزینه ی مناسبی هستند؟

اصطلاح فرزند طلاق دارای بار منفی است. بسياري از والدین فرزندان خویش را از ارتباط با افرادی که فرزند طلاق هستند منع می کنند. خيلي ها معتقدند زندگی فرزندان طلاق قطعاً منجر به جدایی و طلاق می شود. این اشخاص طلاق را یک ننگ و علامت شکست می دانند. آنها فکر می کنند کسی که فرزند طلاق است، قطعاً در زندگی خویش انسانی شکست خورده و ناموفق است.

تمام این تصورات میتواند درست باشد. ولی نمی توان در مورد آنها نظر قطعی داد. همان طور که اشاره گردید عملکرد والدین در مسئله طلاق بسیار حیاتی و تعيين کننده است. بنابراین درصورتی که طلاق درست انجام شده باشد، نباید آنرا بعنوان یک بحران تلخ و نابود کننده به حساب آورد. پس سعی کنیم با شنیدن واژه طلاق روی افراد دیگر برچسب نزنیم و آن فرزندان طلاق را افرادی از پیش شکست خورده تصور نکنیم.

جدایی برای کودک همیشه سخت نیست

تنش های شدید و دائمی، خوش آیند هیچ انسان بزرگ سال یا خردسالی نیست. هر انسان سالمی ترجیح می دهد از این شرایط خارج شود. بسياري از اسیب هایی که فرزندان طلاق از جدایی پدرومادرشان می بینند نه به خاطر این است که چرا پدرومادر از هم جداشده اند آن ها نمی گویند ای کاش پدرومادر هرطور شده باهم زندگی می کردند. حسرت بزرگ بچه ها این است که به چه دلیل این تنش ها وجود دارند و چرا پدرومادر خوش‌حالی ندارند.

به نظر میرسد که اگر زن وشوهری می خواهند یک رابطه را به خاطر فرزندشان ادامه بدهند ابتدا باید رابطه را از بحران خارج کنند، تغيير کنند و اختلاف و درگیری ها را رفع کنند. اگر میتوانید تغییری در خودتان ایجاد کنید، رابطه را بهبود بدهید و آینه ای برای یک رابطه متمدانه برای فرزندتان باشید باید با هم زندگی کنید و زندگی خودتان و فرزندانتان را بسازید.

زمانی که تصمیم به جدایی میگیرید فرزندانتان مهم ترین چیزی هستند که باید به آن توجه کنید. هرچقدر هم که در زندگی مشترکتان مشکل داشته باشید باز هم باید در مورد این مسئله با همسرتان حرف بزنید و اثرات جدایی را بر فرزندانتان بررسی کنید. همچنين این سوالات را از خودتان بپرسید و باتوجه به نیازهای فرزندتان تصمیم درست بگیرید: