11 مارس 2020
مارس 11, 2020

جراحی دیسک گردن

0 دیدگاه

جراحی دیسک گردن

چنانچه بیرون زدگی دیسک گردن با درد شدید همراه باشد و نسبت به درمان های طبی مقاوم باشد باید جراحی دیسک گردن انجام گیرد. این جراحی می تواند به یکی از روش های آندوسکوپی ، میکروسکوپی و لیزری انجام پذیرد. جراحی دیسک گردن یکی از روش های درمانی موثر در راستای درمان بیماران مبتلا به دیسک گردن می باشد. دستیابی به نتایج موفقیت آمیز از این عمل جراحی ، مستلزم انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات است که در این حیطه نتایج رضایت بخش فراوانی کسب نموده باشد. ( بهترین جراح مغز و اعصاب )

دکتر بهادر محمد امین ، متخصص جراحی مغز و ستون فقرات ، یکی از برترین جراحان در حوزه مغز و اعصاب و ستون فقرات می باشند که تاکنون توانسته اند بهترین نتایج از اعمال جراحی در زمینه مغز و اعصاب و همچنین ستون فقرات را برای بیماران خود رقم بزنند.

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد ، جراحی دیسک گردن به هر یک از روش های آندوسکوپی ، میکروسکوپی و لیزری قابل انجام است که در ادامه مقاله تمامی این روش ها را به اختصار شرح خواهیم داد.

جراحی دیسک گردن
جراحی آندوسکوپی دیسک گردن

جراحی آندوسکوپی دیسک گردن ، بدین نحو است که در آن هیچ یک از بافت ها بریده نشده و عضلات تنها به وسیله ابزارهایی بسیار ظریف کنار زده می شوند تا دیسک به وضوح نمایان گردد.

جراح متخصص پس از دیدن دیسک ، فشار دیسک را تقلیل داده و در نهایت موضع زخم را به کمک لیزر جوش می دهد.

در عمل جراحی دیسک گردن به روش آندوسکوپیک ، فرد دچار خونریزی نخواهد شد در نیتجه به وی خون نیز تزریق نمی گردد ، از این رو در معرض عوارض ناشی از تزریق خون نیز قرار نخواهد گرفت.

بیمار نهایتا 3 ساعت پس از پایان عمل آندوسکوپی دیسک گردن ، ترخیص شده و پس از گذشت 6 روز می تواند به امور اجتماعی خود بازگردد و بعد از 3 هفته نیز قادر به از سرگیری فعالیت های ورزشی خود خواهد بود.

در این عمل جراحی احتمال بازگشت نتیجه عمل ، كمتر از 1 درصد است ؛ این در حالی است که عمل جراحی باز ریسک بازگشت نتیجه عمل ، چیزی حدود 3 الی 8 درصد می باشد.

بنابراین به جرات می توان گفت که جراحی آندوسکوپی دیسک گردن در 90 درصد موارد رضایت بخش خواهد بود ، گرچه در معدود مواردی از قبیل وجود درد شدید در گردن یا مشکلات عضلانی شدید در این ناحیه ممکن است نیاز به انجام جراحی باز ضرورت یابد.
جراحی لیزری دیسک گردن

جراحی دیسک گردن با لیزر ، یک عمل سرپایی می باشد که از طریق نوعی سوزن که هادی فیبر نوری لیزر می باشد انجام می گیرد.

در عمل جراحی دیسک گردن به روش لیزری ، نیازی به بستری بیمار وجود ندارد.

در جراحی لیزری دیسک گردن ، جراح متخصص به کمک اشعه لیزر اقدام به کوچک کردن دیسک نموده و در زمان اتمام جراحی ، بیمار شاهد التیام درد و مشکلات ضعف عضلات خود خواهد بود.

قابل توجه است که جراحی لیزری دیسک گردن می تواند برای درمان دردهای شدید دیسک گردن نیز بکار رفته و موثر واقع گردد.

بیمار بعد از جراحی دیسک گردن به روش لیزری ، در همان روز عمل مجاز به ترخیص می باشد و امکان انجام کارهای روزانه برای وی بلامانع خواهد بود.

در این روش از جراحی دیسک گردن ، بیمار قادر به پیاده روی آهسته خواهد بود به نحوی که با پیاده روی از میزان درد او نیز تا حدود زیادی کاسته خواهد شد.

در صورتی که در جراحی دیسک گردن به روش عادی ، مازاد بر وجود خونریزی ناشی از عمل ، دوران نقاهت نیز طولانی خواهد بود.

جراحی دیسک گردن
جراحی میکروسکوپی دیسک گردن

بر خلاف دیگر روش های جراحی دیسک گردن که در بالا ذکر شد و همگی کم تهاجمی بودند ، در جراحی میکروسکوپیک دیسک گردن که به روش خلفی نیز موسوم است ، جراحی از ناحیه پشت گردن بیمار انجام می گیرد.

مکانیزم جراحی میکروسکوپی دیسک گردن از خلف ، بدین نحو است که جراح متخصص ، در ابتدا شکافی کوچک بر روی بخش میانی پشت گردن بیمار ایجاد می نماید و ماهیچه ها را در ناحیه زیرین پوست بیمار به منظور دسترسی به مهره ها کنار می زند.

البته لازم به ذکر است که جراحی میکروسکوپی از قدام هم انجام می شود و شکافی جلوی گردن داده می شود ، سپس با کمک میکروسکوپ دیسک خارج می شود و به جای آن دیسک مصنوعی گذاشته می شود.

جراح پیش از اینکه اقدام به برداشتن دیسک نماید ، اشعه ایکس را جهت تعیین دقیق موضع جراحی می تاباند.

سپس بخشی از مفاصل واقع در حدفاصل مهره پشت بیمار برداشته شده و شناسایی عصب صورت می گیرد.

در جراحی میکروسکوپی دیسک گردن ، جراح به کمک میکروسکوپ ، اقدام به شناسایی دیسک زیرین عصب می نماید ، سپس عصب را حرکت می دهد تا فتق دیسک ، نمایان گردد.

نهایتا در پایان جراحی میکروسکوپیک دیسک گردن ، جراح فتق دیسک را برداشته و مجددا عصب را در موقعیت اصلی خود می گذارد و از فشار عصب می کاهد و در اتمام جراحی ، شکاف ایجاد شده بسته خواهد شد.

این نکته حائز اهمیت است که در جراحی ميکروسکوپی هم نیاز به تزریق خون نیست و همچنین احتمال عود دیسک در عمل ميکروسکوپی کمتر از آندوسکوپی است.