برای درمان افسردگی رنگ ها و تزئینات خانه خود را تغییر دهید

هر کسی که به طور جدی دچار افسردگی است، می داند که افسردگی مشکلی نیست که به راحتی بتوان بر آن غلبه کرد و مراجعه به متخصص سلامت روان معمولا ضروری است. اکثر افراد با ترکیبی از دارو و درمان بهترین نتیجه را دریافت می کنند، اما برخی تغییرات در سبک زندگی از عوامل مهم دیگری هستند که نقش مهمی در بهبود افسردگی دارند. به عنوان مثال پژوهش های زیادی نشان داده اند افرادی که دارای دوستان متعدد هستند، کمتر در معرض ابتلا به افسردگی می باشند.

همانطور که ارتباط با افراد مثبت ممکن است به بهبود خلق و خو کمک کند، ایجاد برخی تغییرات مثبت در محیط اطراف نیز همین تاثیر را دارد. البته منظور این نیست که می توانید افسردگی بالینی را با تغییر دکوراسیون و تزئین خانه درمان کنید، اما ممکن است با میزان تاثیری که برخی ترفندهای کوچک می تواند روی خلق و خوی افراد داشته باشند، شگفت زده شوید. چه تصمیم به تکمیل درمان افسردگی گرفته اید و یا فقط می خواهید محیط خانه خود را آفتابی کنید، می توانید از این ترفندها استفاده کنید تا خانه خود را به یک محیط شادتر تبدیل کنید.

1. درمان افسردگی با استفاده از گیاهان: استعداد خود برای باغبانی و پرورش گیاهان سبز را به کار بیندازید

بدون تردید وقت گذراندن در طبیعت برای روح و روان خوب است و بررسی ها نشان داده اند که یک پیاده روی ساده در بیرون خانه می تواند حس ناامیدی را کاهش دهد. دریافت هوای تازه همیشه یک ایده خوب است و علاوه بر این می توانید طبیعت را به داخل خانه بیاورید. دکتر ژان لارسون Jean M. Larson، مدیر مرکز درمان باغبانی و خدمات تفریحی در مینسوتا Minnesota می گوید:اگر در منطقه شهری زندگی می کنید سعی کنید گیاهانی را روی بالکن و کنار پنجره خود قرار دهید.

علاوه بر اینکه مشاهده فضای سبز در خانه می تواند موثر باشد، بهتر است بدانید گیاهان ترکیباتی را منتشر می کنند که به کاهش سطح استرس کمک کرده و حتی فشار خون را کم می کند.دکتر لارسون می گوید: ما طوری ساخته شده ایم که به طور خودکار به طبیعت متصل می شویم.

2. درمان افسردگی با تابلوهای طبیعت: دیوار را نقاشی کنید یا به آن تابلو آویزان کنید

بسیاری از وسایل محیط داخلی مصنوعی هستند که البته قابل درک است. اما اگر به دنبال راهی هستید تا اتصال خود را با طبیعیت تقویت کنید، از یک نقاشی بزرگ یا یک نقاشی دیواری استفاده کنید که منعکس کننده محیط بیرون است. لارسون می گوید: برخی نقاشی های دیواری هستند که به راحتی می توانید به دیوار بچسبانید. توصیه می کنم تابلویی را انتخاب کنید که منعکس کننده منطقه بومی خودتان باشد، بنابراین اگر در کوهستان زندگی می کنید، بهتر است از تابلویی با تصویر ساحل استفاده نکنید. در واقع باید منظره ای را انتخاب کنید که برایتان آشنا و دل انگیز باشد.

3. درمان افسردگی با مشاهده مناظر: از مناظر اطراف لذت ببرید

اگر آنقدر خوش شانس هستید که دارای یک باغچه زیبا باشید، مطمئن شوید که می توانید باغچه را ببینید. بهتر است پرده های ضخیم و سنگین را بردارید و پنجره های خانه را بزرگتر بسازید. لارسون می گوید: زمانی که در حال طراحی خانه ام بودم، تا جایی که ممکن بود پنجره در خانه ام قرار دادم تا بتوانم تمام اطراف خانه را ببینم. نه تنها دیدن طبیعت اطراف خانه مهم است، بلکه نور زیادی وارد خانه می شود. ورود نور به خانه ریتم شبانه روزی بدن را حفظ می کند، در نتیجه بدن می داند چه زمانی هوشیار شود و چه زمانی نیاز به استراحت دارید و باید بخوابید.