اختلال تخمدان پلی‌کیستیک، بیماری شایع زنانه

ناباروری در زنان علل گسترده‌ای دارد ولی جالب است بدانید با درمان‌های گسترده و تخصصی در علم پزشکی تقریبا مشکل بسیاری از زنان نابارور قابل‌حل است. یکی از مشکلات شایعی که باعث تاخیر در باروری زنان می‌شود، اختلال نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک است.

به‌خصوص در مواقعی که این اختلال شدید است، بیمار باید مراحل طولانی‌تری از درمان را برای باردار شدن طی کند. به نظر می‌رسد تعداد زنان مبتلا به نشانگان پلی‌کیستیک در جامعه زیادتر شده، ولی واقعیت این است که نمی‌توان با قطعیت این موضوع را ثابت کرد.

شاید زنان نسبت به گذشته بیشتر به خود توجه و با دیدن علائم سریع‌تر به پزشک مراجعه می‌کنند و روش‌های تشخیص دقیق‌تر و علمی‌تر است. به هر حال این اختلال در بعضی از خانم‌ها وجود دارد و در صورتی که شدید باشد، مشکلات زیادی ایجاد می‌کند که یکی از آنها ناباروری است.

با توجه به بالا رفتن سن ازدواج چنین موضوعی باید جدی گرفته شود چون نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک گاهی ناباروری طولانی ایجاد می‌کند که ممکن است زمان برای زایمان مناسب را به تعویق بیندازد. نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک در زنان مجرد با بی‌نظمی عادت ماهانه و گاهی هم پرمویی مشخص می‌شود. البته علائم دیگری مانند دل‌درد، آکنه، افزایش وزن و… هم ممکن است وجود داشته باشد که اغلب مبتلایان با علائم آشنایی دارند ولی بعضی از مبتلایان به این اختلال بعد از ازدواج با تاخیر در بارداری مواجه می‌شوند و به این فکر می‌افتند که باید به متخصص زنان مراجعه کنند.

نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک یکی از مهم‌ترین علل مراجعه زنان به درمانگاه‌های تخصصی زنان برای درمان نازایی است اما باید بدانید این زنان در واقع نابارور نیستند، بلکه مشکل اصلی تخمک‌گذاری نامنظم است چون به‌طور طبیعی تخمدان باید هر ماه تخمک‌گذاری کند، در حالی که در تخمدان‌های پلی‌کیستیک، تخمک‌گذاری به هر 4-3 ماه یکبار می‌رسد که فرصت برای بارداری کاهش می‌یابد.

قدم اول برای تحریک تخمدان تجویز دارو است
این افراد حتما باید برای باروری اقدام کنند و منتظر نمانند تا خودبخود باروری رخ دهد. برای باروری باید تخمدان بیمار تحریک شود. این کار با تجویز داروی کلومیفن انجام می‌شود. البته جوابدهی خانم‌های مبتلا به تخمدان پلی‌کیستیک با دارو برای تخمک‌گذاری زیاد خوب نیست و باز هم مقاومت دیده می‌شود. برای تحریک کردن تخمدان‌ها ممکن است چند ماه این درمان تکرار شود و این احتمال وجود دارد که تخمدان بعد از مدتی به درمان با دارو مقاوم شود.

درمان بعدی تجویز آمپول است. این درمان نیز قطعی نیست و گاهی تحریک تخمدان بیش از حد انجام می‌گیرد. دارو و آمپول ممکن است باعث بزرگ شدن بیش از حد تخمدان شود.